sobota, 19 września 2015

Warszawski Niebotyk-Maria Paszyńska. Recenzja powieści

Od momentu ujrzenia okładki i przeczytania opisu powieści, wiedziałam iz jest to powieść którą trzeba przeczytać. Jednakże muszę przyznać iż początek powieści, trochę mnie rozczarował....

Wiele bohaterów, imion, miejsc.... Wszystko to z wielką siłą przychodziło mi zapamiętać po długim dniu. Nawet nie wiem kiedy książka wciągnęła mnie do tego stopnia iż nie potrafiłam się od niej oderwać.
Powieść opowiada o losach Wielkiej Piątki na którą składa się pięciu mężczyzn. Mężczyźni razem przeżywają swoje szczęśliwe chwile, jak i te dramatyczne. Mamy przyjemność obserwować ich jesieniom 1933 roku. Ahhh, cóż to były za czasy. Dorożki, brukowane uliczki, piękne kawiarnie z kelnerami ubranymi elegancko zgodnie z ówczesną modą. I właśnie na tle tej pięknej starej Warszawy nasi bohaterzy rozumieją czym jest dorosłość do której tak im było spieszno.


Sposób w jaki autorka opisała piękną starą Warszawę wzbudził we mnie chęć, aby przenieść się w tamte czasu. Piątka młodych ludzi, znajduje miłość swojego życia. Muszą zmierzyć się w wieloma przeciwnościami by mieli swój happy end, ale w życiu niestety nie wszystko układa się tak jakbyśmy chcieli więc nasi bohaterowie, będą musieli pokonać wiele przeszkód by móc kochać z wzajemnością
Wybory przed którymi zostali postawieni wprawią ich w osłupienie. I spowodują iż konsekwencje decyzji będą odczuwać przez długi czas.

Wiem, że to nie mówi Wam za pewne za wiele o tej książce, ale myślę iż będziecie mieli więcej przyjemności z odkrywania i przeżywania wraz z naszymi bohaterami ich zawiłych losów.
Mnie czytanie powieści ( jak już akcja nabrała lekkiego tempa ) sprawiło wielką przyjemność i bardzo się cieszę iż nie odłożyłam książki na półkę na początku jej czytania.
Dzięki bardzo lekkiemu stylowi pisarskiemu, mamy możliwość przeżywania z bohaterami całej gamy uczuć. Od szczecią, radości po gniew...
Główni bohaterzy  swoimi decyzjami wprawili mnie w osłupienie raz po raz. W sumie spodziewałam się iż postąpią egoistycznie. Tak się nie jednak nie stało a cenę jaką przyszło im zapłacić za postępowanie zgodnie z własnym sumieniem

Wspaniały debiut który nie pozwoli Wam zapomnieć o sobie przez długie dni po przeczytaniu.
Pomimo iz akcja w książce nie leci w prędkością błyskawicy, ogromnie poruszają nas losy młodych mężczyzn dla których takie uczucia jak : miłość , honor znaczą bardzo wiele.
Szkoda mi trochę tych czasów...

Za przyjemność przeczytania powieści serdecznie dziękuje Wydawnictwu Czwarta Strona :)

2 komentarze:

  1. Jestem szalenie zaintrygowany "Warszawskim niebotykiem".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie koniecznie musisz przeczytać :) Sądzę, że powinno Ci się spodobać.- pozdrawiam serdecznie

      Usuń