poniedziałek, 19 stycznia 2015

Trzy odbcia w lustrze- Zbigniew Zborowski recenzjaOd momentu w którym zobaczyłam okładkę książki, bardzo chciałam ją przeczytać. Chęć ta
chodziła za mną wszędzie, aż w końcu mnie dopadła. Otrzymałam w prezencie książkę w postaci ebooka, a że uwielbiam czytać w każdej postaci książki, od razu wzięłam się za czytanie.


Akcja książki rozpoczyna się wesoło. Są wakacje, jest piękna pogoda ( coś czego mi obecnie bardzo brak ) piękny szlachecki dworek, a w nim poznajemy młodą dziewczynę- Zosię, która jest na po pierwszym roku studiów polonistycznych. Została ona zatrudniona przez hrabiostwo aby pomóc ich najmłodszemu synowi w lekcjach. Dla Zosi wychowanej w trudnych warunkach, wakacje na tak pięknym dworze na początku ją onieśmielają, ale z czasem dziewczyna zaczyna się przyzwyczajać i cieszyć atrakcjami jakie dostarcza jej los.
A los postanowił skomplikować życie młodej Zosi stawiając na jej drodze przystojnego panicza.
Zosia na początku odnosi się z wielką rezerwą do Adama, traktując go jak bogatego rozpuszczonego dziedzica, jednak że Adam zdobywa serce Zosi w szybkim tempie.
Zabiera ją na przejażdżki konne, zabawy na wiosce... Ich uczucie nie podoba się matce chłopca, która pozbywa się dziewczyny po zakończonych wakacjach.
1 września 1939 wybucha wojna. Wywraca  życie Zosi do góry nogami, zresztą nie tylko z  takim problemem przyjdzie się zmierzyć Zosi.

Bardzo chciałabym pisać dalej, ale uważam iż zepsułabym Wam cała niespodziankę odkrywając losy naszej bohaterki. Mogę dodać iż autor będzie opisywał losy jeszcze dwóch kobiet : Wandy i Anny.
Trzy kobiety złączone więzami krwi i jedna klątwa która prześladuje przez całe życie Zosie,,
Autor opisał trzy pokolenia kobiet pięknych, mądrych, pragnących miłości, poszukujących szczęścia i spokoju. Niestety Zosia w czasach wojny musiała stawać przed niesłychanie trudnymi wyborami, musiała być twarda, walczyć o sobie w ekstremalny sposób. Podczas czytania podziwiałam jej siłę, jej opór i walkę ,aby przeżyć. Choć wybory jakie dokonywała pociągały za sobą straszne konsekwencje, były konieczne.

Jest to moje pierwsze spotkanie z warsztatem pisarskim autora, ale już dziś mogę stwierdzić z całą przyjemnością iż na pewno nie ostatnie. Świat jaki stworzył autor  wciągnął mnie do tego stopnia, iż czytałam jego powieść nawet w autobusie. Urzekło mnie, życie naszych trzech bohaterek. Życie w którym jest czas i miejsce na miłość, dramat , płacz... W książce jest pełno ciekawych zwrotów akcji , i intrygujących bohaterów, wszystko to składa się na obraz w którym widać trzy  odbicia w lustrze.
Odbicia w których czasami mogłam zobaczyć swoją własną osobę w której z bohaterek ?
Tą tajemnice pozostawię nie odkrytą .

Powieść zasługuje na miano książki którą kochamy . Polecam serdecznie każdemu- wszędzie :)

4 komentarze:

 1. No super recenzja :) Jak zdobędę tę książkę to ją z chęcią przeczytam :) pzdr

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie lubię książek, których akcja dzieje się w czasach wojny, więc raczej się nie skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, bo to bardzo fajna książka, ale nie ma się co zmuszać. Dziękuje za odwiedziny na blogu i zapraszam ponownie :)

   Usuń