poniedziałek, 4 maja 2015

Dziewczyna z porcelany. Agnieszka Olejnik. Polecam serdecznie

Student czwartego roku Michał prowadzi iście studenckie życie. Młody przystojny chłopak zarabia na życie będąc modelem i fotografem. W wolnych chwilach projektuje strony internetowe. Ważne są dla niego pieniądze i kobiety, te ostatnie zdobywa i porzuca  w expresowym tempie. Na stałe spotyka się z Paulą, piękną, zimną i wyrachowaną dziewczyną. Michał jest egoistą, robi to na co ma ochotę, nie zastanawiając się nad uczuciami innych osób. Nie ma w nim właściwie żadnych uczuć.
Pewnego razu Michał otrzymuje dramatyczną wiadomość, która spowoduje iż całe jego życie ulegnie zmianie. Musi porzucić duże miasto i przenieść się w rodzinne strony ,aby zaopiekować się swoim bratem. Nie ma  pojęcia jak zachowywać sie w stosunku do swojego 4-letniego brata - Tomasza. Nie wie co Tomasz lubi, jakie ma zwyczaje. Wydaję się że w ogóle go nie zna ,owszem bawił się z bratem podczas wizyt w domu , ale nie przygotowało go to w żaden sposób do opieki nad Tomaszem.
Sąsiadką Michała jest młoda piękna Zuzanna. Nauczycielka języka rosyjskiego, rozwódka. Pod czas trwania jej małżeństwa Zuzanna usiłowała zajść w ciążę, niestety za każdym razem kończyło się to  poronieniem. Odbiło się to negatywnie na jej małżeństwie, oraz na niej samej. Swoją miłość do dzieci, kieruje na swojego sąsiada- Tomaszka.


Michał na początku zachowuje się jak rozpieszczony dzieciak. pomimo iż jest studentem czwartego roku. Muszę przyznać iż jego zachowanie jawiło mi się bardzo negatywnie. Jednakże autorka tak pokierowała jego losami abyśmy dostrzegli pozytywną zmianę  w  zachowaniu naszego głównego bohatera.  Dzięki czemu postać wzbudza sympatię czytelnika.
Michał stara się jak może, aby zapewnić dom Tomaszowi. Dziecko lgnie do niego oraz do Zuzanny która opiekowała się nim w przeszłości.

Czy Michał oprze się czarowi ślicznej Zuzanny ?

Autorka zdecydowała iż pokaże nie tylko przemianę Michała. Opowiedziała także piękną historię miłosną, o której myślę do dzisiejszego dnia. Nic nie jest tak proste jak się wydaje. Nie ma łatwych wyborów, jednakże w tym znajduje cenna lekcja mądrości jaką przekazała nam ta zdolna autorka.
Jestem zachwycona i oczarowana powieścią. Jest to bardzo piękna książka opowiadająca o tym w jaki sposób można pogubić się w życiu, o zamianach, wyborach i o tym iż w życiu nigdy nic nie jest czarne bądź białe. Bardzo wciągająca i pouczająca lektura.

Chciałabym polecić tą książkę Panią i Panom. Myślę , że korzyści będą obopólne. Dająca do myślenia treść na pewno spowoduje iż na nie które sprawy spojrzymy pod nowym kątem.
Szczerze napisze iż się tego zupełnie nie spodziewałam.


Serdecznie dziękuje Wydawnictwu Czwarta Strona za udostępnienie książki. Myślę ,że zapamiętam ją na długi czas.


Tytuł : Dziewczyna z porecelany
Autor : Agnieszka Olejnik
Data wydania : 05.05.2015
Wydawnictwo: Czwarta Strona2 komentarze:

  1. Uwielbiam twórczość Agnieszki Olejnik! Czytałam "Zabłądziłam" i "Dante na tropie" i byłam oczarowana. "Dziewczyna z porcelany" to moje must have! :)

    OdpowiedzUsuń