niedziela, 10 maja 2015

TOP 10 NAJLEPSZYCH POLSKICH POWIEŚCI. Od stycznia do 10 Maja :)Od dawna chciałam zrobić takie podsumowanie szczególnie, że polscy autorzy zaskakują mnie coraz bardziej :) 
I to oczywiście od tej pozytywnej strony :) 


Ranking alfabetyczny od pierwszej litery tytułu powieści :)
1. Dlatego mnie kochasz. Magdalena Kołosowska

Autorka przenosi nas w czasie , i w pięknym stylu przedstawia młodą dziewczynę- Agatę.
Agata zakochuje się w młodym członku kapeli muzycznej w Marcinie, z wzajemnością oczywiście.
Ujęła mnie ta miłość, można by rzec, sama się w niej zakochałam.  W ich uczuciu nie było nic tandetnego ani dramatycznego. Podczas trzy-letniego narzeczeństwa nic nie wskazywało na to iż Marcin jest  agresywny. Przeciwnie: młody, ambitny i zdolny chłopak, który po skończeniu studiów dokładnie wie co chce osiągnąć.

http://czytajsercem2.blogspot.com/2015/02/dlatego-mnie-kochasz-magdalena.html
2. Dziewczyna z porcelany . Agnieszka Olejnik

Student czwartego roku Michał prowadzi iście studenckie życie. Młody przystojny chłopak zarabia na życie będąc modelem i fotografem. W wolnych chwilach projektuje strony internetowe. Ważne są dla niego pieniądze i kobiety, te ostatnie zdobywa i porzuca  w expresowym tempie. Na stałe spotyka się z Paulą, piękną, zimną i wyrachowaną dziewczyną.

http://czytajsercem2.blogspot.com/2015/05/dziewczyna-z-porcelany-agnieszka.html3. Kobiety  z ulicy Grodzkiej - Lucyna Olejniczak

Książka rozpoczyna się od momentu w którym poznajemy młodą dziewczynę Hannę. Hanka rodzi swoje pierwsze dziecko w piwnicy, w domu w którym pracuje jako służąca. Z pomocą  przychodzi jej  mądra i doświadczona akuszerka:  Andrzejową.
Hanka zaszła w ciążę z swoim pracodawcą bogatym aptekarzem Franciszkiem Bernatem u którego pracowała jako służąca, oczywiście  wbrew własnej woli.  Poród okazał się długi i bardzo bolesny.


http://czytajsercem2.blogspot.com/2015/04/kobiety-z-ulicy-grodzkiej-hanka-lucyna.html


4. Kasacja. Remigiusz Mróz

Było to moje pierwsze spotkanie literackie z twórczością p. Mroza, więc nie widziałam czego się spodziewać. Mogę powiedzieć iż to co otrzymałam przeszło moje najśmielsze oczekiwania.
Autor obsadził akcje m.in. w kancelarii prawniczej w której starszym wspólnikiem jest Joanna Chyłka, młoda, ambitna prawniczka która mówi to co myśli bez względu na konsekwencje

http://czytajsercem2.blogspot.com/2015/02/kasacja-remigiusz-mroz-recenzja.html

5. Koneser. Joanna Opiat-Bojarska

Druga część przygód rozpoczyna się od wywiadu przeprowadzonego z Burdel Kingiem. Jak możecie się domyślać ten mężczyzna miał bardzo dużo wspólnego z prostytucją. Dla mnie nie które wyznania Burdel Kinga były szokujące, ale idealnie się wpasowały w akcje książki.
Wakacje, piękna pogoda upragnione dni wypełnione radością i spokojem. W odstępie paru dni zostają odnalezione zwłoki kobiety i mężczyzny. Ciało mężczyzny jest wypatroszone a w środku znajduję się pewna wskazówka dla policjantów.

http://czytajsercem2.blogspot.com/2015/03/koneser-joanna-opiat-bojarska.html6. Pośród żółtych płatków róż. Gabriela Gargaś


 Zuza i Joanna dwie kuzynki, pomimo iż przyjaźniły się  mając po 17 lat, w dorosłym życiu ich drogi się rozeszły.  Nie było pomiędzy nimi kłótni, tak się potoczyły ich losy... Jedna jest singel-ką, druga ma męża. Michał, Robert, Milena oraz Wojtek.- to pozostali bohaterowie tej powieści. Jedni dobrze, drudzy źli, jedni szukający miłości- drudzy związku bez zobowiązań.
Nie którzy z naszych bohaterów szczerze pragną, by być kochanym/ kochana tylko, że życie nie zawsze pisze takie scenariusze

http://czytajsercem2.blogspot.com/2015/02/posrod-zotych-patkow-roz-gabriela.html


7. Trzydziesta pierwsza. Katarzyna Puzyńska


W Lipowie parę rzeczy się zmieniło od czasów Motylka, kilku nowych bohaterów zostało stworzonych. Zapewne po to aby akcja w książce miała sens. Wyszło to autorce bardzo zręcznie.
Poznamy m.in  koleżankę  młodszego aspiranta Daniela - Emilię Strzałkowską, która zgłasza się na zastępstwo z Warszawskiej komendy.  Nie było by w tym nic podejrzanego gdyby nie fakt ,iż Emilia miała krótki ale intensywny romans z Danielem. W Lipowie pojawia się ona z czternastoletnim synem Łukaszem. którego wychowuje samotnie.

http://czytajsercem2.blogspot.com/2015/03/trzydziesta-pierwsza-katarzyna-puzynska.html
8. Trzy odbicia w lustrze.  Zbigniew Zborowski

los postanowił skomplikować życie młodej Zosi stawiając na jej drodze przystojnego panicza.
Zosia na początku odnosi się z wielką rezerwą do Adama, traktując go jak bogatego rozpuszczonego dziedzica, jednak że Adam zdobywa serce Zosi w szybkim tempie.
Zabiera ją na przejażdżki konne, zabawy na wiosce... Ich uczucie nie podoba się matce chłopca, która pozbywa się dziewczyny po zakończonych wakacjach.

http://czytajsercem2.blogspot.com/2015/01/trzy-odbcia-w-lustrze-zbigniew.html

9. Saga rodziny Winnych TOM 1,2 i 3. Ałbena Grabowska

Drugi tom zaczyna się od roku 1942, czyli drugiej wojny światowej. Autorka wciąga nas w życie rodziny winnych. A tu się dzieje wiele. Mania wydaje na świat bliźniaczki :dwie dziewczynki- Kasię i Basie. Niestety los jest dla niej okrutny,  ponieważ w dzień wydania na świat bliźniczek,  ginie jej ukochany dziadek Antoni. Ojciec bliźniaczek -Paweł  zostaje uznany za zaginionego . Cały ciężar w utrzymaniu rodziny przy życiu spada na Anię, babcia Bronia w skutek traumatycznych przeżyć przestaje mówić.

http://czytajsercem2.blogspot.com/2015/02/drugi-tom-sagi-rodziny-winnych-abena.html10. Sam na Sam ze śmiercią. Nikodem Pałasz

Mooloki Mooketsi młody zdolny czarnoskóry piłkarz zostaje brutalnie zamordowany z swoim mieszkaniu pod warszawą. Brutalnie okaleczone ciało wskazuje na mord rytualny.
Jan Grabek multimilioner - właściciel klubu piłkarskiego nie ufa policji, wynajmuje byłego inspektora Europolu Wiktora Wolskiego, który z narażeniem życia będzie starał się rozwiązać zagadkę śmierci Moolokiego.

http://czytajsercem2.blogspot.com/2015/04/sam-na-sam-ze-smiercia-nikodem-paasz.html

Dziękuje za uwagę ;) 

1 komentarz:

  1. Z tych wszystkich książek które tu zaprezentowałaś czytałam tylko "Dlatego mnie kochasz" i "Trzydziestą pierwszą". Obie zrobiły na mnie duże wrażenie. Teraz mam w planach "Dziewczynę z porcelany". Mam nadzieję że mi się spodoba.
    Fajny pomysł na ranking, chyba sama zrobię taki u siebie :)

    OdpowiedzUsuń